Kaip susikurti interneto svetainę – 3 dalis: Turinio valdymo sistema (TVS)

Ankstesniuose įrašuose bendrais bruožais aprašiau, kaip išsirinkti domeną bei svetainės talpinimo tiekėją ir planą. Šioje dalyje paminėsiu keletą turinio valdymo sistemų, iš tų, kurias man teko naudoti ir kurias galėčiau asmeniškai rekomenduoti vienokiam ar kitokiam svetainės tipui.

Dėmesio: Čia pateikiu savo asmeninę nuomonę apie tai kokia TVS tinkamesnė konkrečiam tikslui, kitų specialistų nuomonė gali skirtis. Taip pat, nelyginsiu panašios paskirties TVS tarpusavyje.

Prieš pradedant rinktis TVS, turite apsispręsti kokio tipo svetainę norite susikurti. Tai gali būti tinklaraštis, diskusijų forumas, foto-blogas, pristatomoji svetainė, keli-viename, e-parduotuvė, wiki ir t.t.

Jei norite sukurti tinklaraštį (blog), tam yra lygių sau neturinti TVS – WordPress. Specialiai sukurta tinklaraštininkams (blogeriams), ji yra labai paprasta naudoti. Tokią naudoja ir šis tinklaraštis. Lengvai galite kurti įrašus, įrašų kategorijas ir žymes. Taip pat galite kurti atskirus puslapius, įvairius meniu, nuotraukų galerijas. Lankytojai gali lengvai palikti savo komentarus.

Kadangi sistema yra labai populiari, jai yra prikurta aibės šablonų, įskiepių ir valdiklių. Didžioji dauguma šių priedų yra nemokami kaip ir pati TVS. Taip pat jei naudojate išmanųjį telefoną, yra speciali aplikacija iPhone ir Android telefonams, kurie leidžia kurti ir skelbti tiesiog telefonu, nesvarbu kur esat. Taip pat skaityti ir atsakyti į lankytojų komentarus.

Atsisiųsti galima iš oficialios svetainės: http://wordpress.org/

Jei kuriate diskusijų forumą, mano nuomone, tam geriausiai tinkanti TVS yra phpBB. Su šia sistema lengvai sukursite ir administruosite forumą. Galite sukurti keletą, skirtingas teises turinčių, administratorių, moderatorių. Lankytojai gali lengvai registruotis, skelbti naujas temas, bei pasisakyti jose.

Galima kurti forumus, forumų grupes, subforumus, apklausos/balsavimo tipo temas. Galite skirstyti vartotojus į grupes, bei siųsti masinius pranešimus grupės nariams. phpBB turi įdiegtą sistemą, kuri leidžia vartotojams pranešti administratoriui ar moderatoriui apie netinkamus pranešimus, taip pat integruotą necenzūrinių žodžių filtrą, kurį galite patys reguliuoti.

Kaip ir WordPress, phpBB yra nemokama, todėl turi didelį vartotojų ratą. Dėl to ši sistema taip pat turi aibę temų, modifikacijų ir naudingų priedų.

Atsisiųsti galima iš oficialios svetainės: https://www.phpbb.com/

Norint kurti nuotraukų ar paveikslėlių galeriją, galima tam pritaikyti ir WordPress, tam yra priedų. Tačiau, jei tai vien galerijai, mieliau rinkčiausi Gallery3 TVS. Šioje sistemoje yra galimybės kurti nuotraukų albumus. Vartotojai gali vertinti bei komentuoti nuotraukas. Galima rodyti nuotraukas kaip skaidres ir pan. Ši sistema turi galimybę dėti nuotraukas į krepšelį ir vėliau jas nusipirkti. Nuotraukų redagavimo galimybės.

Atsisiųsti galima iš oficialios svetainės: http://gallery.menalto.com/

Jei Jūsų projektas netelpa aukščiau aprašytų svetainių tipų rėmuose, tuomet jums bus reikalinga lankstesnė sistema. Jau keli metai iš eilės, geriausia tarp nemokamų TVS pripažinta Joomla, yra tai ko jums reikia. Ir pagyrimas ne iš piršto laužtas. Ši sistema yra tokia lanksti, kad su ja galima įgyvendinti beveik bet kokią idėją. Vartotojų ratas labai platus, dalis jų kuria įvairius priedus, praplėtimus, temas ir t.t. Kai kurie priedai yra laisvai prieinami, kita dalis jų mokami. Su Joomla galite kurti paprastą asmeninę svetainę, verslo portalą, tinklaraštį arba galeriją. Su tinkamais praplėtimais, galite turėti e-parduotuvę, socialinį tinklą arba skelbimų portalą ir dar daugiau.

Tiesa, norint pradėti dirbti su šia sistema, reikia išsiaiškinti jos valdymo principus, tai nėra lengva, ypač pradedančiajam. Tačiau kai tai įsisavinsite, pamatysite kokia galinga ši sistema.

Atsisiųsti galima iš oficialios svetainės: http://www.joomla.org/

Žinoma yra ir daug kitų, specifiniams ir bendriems tikslams pritaikytų TVS. Pasirinkimas priklauso tik nuo Jūsų pačių.

Pasidalinsiu dar viena naudinga nuoroda: http://www.opensourcecms.com/. Tai yra daugelio nemokamų, atvirojo kodo turinio valdymo sistemų demo versijos. Galite jas išbandyti prieš diegdami.

Sekančių įrašu užbaigsime šią seriją. Joje apibendrintai aprašysiu TVS įdiegimą.