Kaip susikurti interneto svetainę – 4 dalis: TVS įdiegimas

Taigi, Jūs įsigijote domeną ir svetainės talpinimo planą, kuriame galite kurti bent 1 DB (duomenų bazę). Pasirinkote savo tikslui pasiekti tinkančią TVS. O kas toliau? Kaip visa tai suvesti į veikiančią svetainę? Šis įrašas kaip tik apie tai.

Kadangi TVS yra daug ir įvairių, jų įdiegimas visada yra skirtingas. Tačiau dauguma jų dalijasi bendrais bruožais, kurios apibendrintus pateiksiu čia. Taip pat IPT (interneto paslaugų tiekėjų) paslaugų valdymo puslapiai yra skirtingi, tad taip pat pateiksiu tik apibendrintus bruožus.

Pirma ko jums reikia, tai FTP (file transfer protocol) paskyros prisijungimui į savo hostingo serverį. Tai daroma prisijungus prie savo IPT paslaugų valdymo centro. Ten randate reikiamą skiltį, bei susikuriate FTP vartotojo vardą bei slaptažodį. Kai kurie IPT ftp paskyrą sukuria jums automatiškai, pas kitus tai reikia padaryti patiems. Jei nerandate kaip tai padaryti, siūlau kreiptis į IPT pagalbos centrą, ten Jums tikrai padės. FTP paskyros slaptažodį siūlau sugeneruoti slaptažodžių generatoriumi (pavyzdžiui šiuo: https://passwd.me/).

Kai jau turite ftp paskyrą, kitas žingsnis – susikurti duomenų bazę. Tai daroma taip pat paslaugų valdymo centre. Lygiai taip kaip su ftp, jei nerandate kur kuriamos duomenų bazės, kreipkitės į pagalbos centrą. Susikūrus duomenų bazę, jai sukurkite ir administratoriaus paskyrą. T.y. administratoriaus vardą ir slaptažodį. Mano asmeninis patarimas: Duomenų bazės pavadinimą, administratoriaus vardą ir slaptažodį sugeneruokite slaptažodžių generavimo įrankiu. Jų prireiks tik kartą ir nuolatos įvedinėti nereikės.

Tada Jums reikia atsisiųsti savo pasirinktą TVS, ir išskleisti atsisiųstą archyvą (beveik visada atsisiųsite zip failą). Taip pat, jei dar neturite, jums reikia FTP kliento, t.y. specialios programos kurios pagalba įkelsite, TVS failus į svetainės talpinimo serverį FTP protokolu. Tai gali būti TotalCommander, CuteFTP arba mano mėgstama FileZilla.

FTP programoje sukonfigūruokite savo sukurtą ftp paskyrą. Serverio vardas dažniausiai bus ftp.jusu-domenas.lt, (jei naudosite FileZilla, prisijungimo būdą pasirinkite „normal”). Prisijungimo prievadas (port) 21, ir suveskite savo sukurtą arba IPT suteiktą ftp vartotojo vardą bei slaptažodį. Prisijunkite prie serverio.

Pagrindinis katalogas serveryje iš kurio kraunama svetainė yra arba httpdocs arba wwwroot. Tai priklauso nuo pasirinkto tiekėjo. Sukelkite visus TVS failus tiesiai į tą katalogą. PASTABA: pagrindinis failas, nuo kurio pradeda krauti svetainė dažniausiai yra „index.php”, tad svarbu įkelti TVS failus taip, kad indeksas būtų pagrindiniame kataloge.

Kai failų kėlimas bus baigtas, bandykite atsidaryti savo svetainę interneto naršyklėje. Jei failus įkėlėte teisingai, Jums bus matomas TVS įdiegimo dialogas. Dažnai įdiegimo vedlio žingsniai yra paprasti ir savaime aiškūs. Paminėsiu tik kelis bendrus daugumai TVS.

Įdiegimo vedlys pirma paprašys sutikti su licencijos sutartimi. Čia, manau, nieko naujo. Kituose žingsniuose, būsite paprašyti užpildyti tokius duomenis:

  • svetainės pavadinimas ir aprašymas – čia suvedate norimą pavadinimą, o aprašymas dažnai yra nebūtinas.
  • DB serverio adresą – dažniausiai jis bus „localhost”.
  • DB pavadinimą, vartotojo vardą ir slaptažodį – suveskite savo sugeneruotus.
  • Svetainės administratoriaus vardą, slaptažodį ir el. pašto adresą – įveskite norimą vardą, slaptažodį ir savo el. pašto adresą.
  • Kai kuriais atvejais, diegimo vedlys pasiūlys įdiegti pavyzdinius duomenis, tai pavyzdinis turinys, kad ką tik sukurta svetainė nebūtų tuščia. Tai Jūsų pasirinkimas, diegti juos ar ne. Vėliau juos galite ištrinti.
  • Kai kurios TVS, bet ne visos, po įdiegimo, reikalauja ištrinti įdiegimo katalogus. Joomla atveju, reikia ištrinti „Installation” katalogą (tai dažniausiai galima padaryti tiesiai iš vedlio), phpBB atveju – ištrinti „install” katalogą per ftp. Kitoms TVS gali būti kitaip.

Štai ir viskas. Po TVS įdiegimo Jūsų svetainė jau turi būti paruošta naudojimui. O kaip veikia ir yra valdoma konkreti TVS, dažniausiai rasite jos oficialiose svetainėse ir forumuose.

2 mintys apie „Kaip susikurti interneto svetainę – 4 dalis: TVS įdiegimas“

  1. Super išsamu. Ačiūūūūūūūūū… Po šios straipsnių serijos man „visiškai žaliai” ne toks baisus tas puslapių kūrimo „baubas” pasirodė 😉 Noriu išmokti dar daugiau… 🙂

    Sėkmės 😉

Komentarai uždrausti.