Kaip pasikeisti klaviatūros išdėstymą?

Kai gaunate naują kompiuterį arba prisėdate prie draugo iš užsienio kompiuterio, ir bandote parašyti laišką arba straipsnį, neretai susiduriate su problema, kad nėra lietuviškų raidžių Jums įprastose vietose. Čia parodysime, kaip greitai išspręsti šį klausimą.

Pirma reikia keliais pelės paspaudimais pasiekti valdymo skydą (Control Panel). Jį rasite Start meniu. Valdymo skyde susirasti gaubliuką su užrašu “Regional and languoage options”:

layout_1

Spragtelėkite gaubliuką du kartus ir atsidarys šis dialogo langas:

layout_2

Jame yra trys kortelės. Trumpai apie kiekvieną iš jų. “Regional Options” – kortelė skirta įvairių standartų, susijusių su Jūsų gyvenama vieta, nustatymui.

  1. Skirta įvairių formatų nustatymui, tokių, kaip valiuta, datos formatas ir kt.
  2. “Location” – skirtas vietovei nustatyti, pagal šį nustatymą gausite informaciją atitinkančią Jūsų vietovę (naujienos, orai).

Kortelė “Languages” (kalbos) skirta kalbų, kuriomis įvedinėjate tekstą nustatymui.

layout_3

Paspauskite “Details” ir atsidarys dialogo langas, leisiantis Jums pasirinkti kalbas, kuriomis įvedinėsite tekstą.

layout_4

Jei laukelyje “Installed Services” nematote Jums reikalingo klaviatūros išdėstymo, jį galite pridėti paspausdami mygtuką “Add…”:

layout_5

“Input language” lauke pasirinkite reikiamą kalbą. Pažymėkite varnelę “Keyboard layout/IME” ir iš sąrašo pasirinkite reikiamą klaviatūros išdėstymą. Yra du pagrindiniai klaviatūros išdėstymai lietuvių kalbai: Lithuanian (Baltic), lietuviškos raidės išdėstytos viršutinėje skaičių juostoje, ir Lithuanian IBM, lietuviškos raidės išdėstytos, taip, kaip jos būdavo ant spausdinimo mašinėlių.

Jei pasirinksite daugiau nei vieną kalbą arba klaviatūros išdėstymą, “Text services and Input Languages” dialogo lange, reikia pasirinkti numatytąją kalbą ir išdėstymą, t.y. tą kurį naudosite dažniausiai:

layout_6

Kelis kartus paspaudę “OK” grįšite į Windows XP aplinką, tačiau jei pasirinkote daugiau nei vieną klaviatūros išdėstymą kažkuriai kalbai, pastebėsite pasikeitimų:

layout_7

Tikriausiai aišku, iš kur jie ir ką reiškia.

Na ir apie paskutinę “Regional and Language Options” kortelę – “Advanced”.

layout_8

Tai kalbos nustatymai programoms, kurios nenaudoja unikodo. Dažniausiai tai susiję su žaidimais ir programomis, kurios yra skirtos kitoms, pavyzdžiui rusijos, rinkoms ir yra pritaikytos kitai kalbai, pavyzdžiui rusų.