Registro valymo priemonės

Dažnai susilaukiu klausimo apie registro valymo įrankius. Dar dažniau randu šitas priemones vartotojų kompiuteriuose, kuriuos jie man atneša pataisyt. Paprastas dalykas yra tas, kad nėra geriausios registro valymo priemonės. Realiai, registro valymo priemonės padaro labai mažai, gerinant sistemos darbą, tačiau gali padaryti ypač daug bėdos.

Registrų tvarkytuvai reklamuojasi ta mintim, kad programos palieka daug šiukšlių Windows registre. Jie tvirtina, kad paleidus jų priemonę, seni, nenaudojami įrašai bus ištrinti taip optimizuodami registrą. Taip, tai tiesa, kad išdiegtos palieka nebereikalingus įrašus, kurie galų gale užgriozdina registrą, ir jų išvalymas gali tik padėti. Bet ar tai pagreitina operacinę sistemą yra ginčytina.

Windows Registras dirba, kaip dokumentų pildymo sistema – programinė įranga visada žino kokio įrašo jai reikia, ir ji suranda tą įrašą labai greitai, tiesiog ieško tiksliai ten kur jis turi būti. Visiškai nesvarbu ar ten yra šimtai ar tūkstančiai įrašų, nes programos žino tikslią vietą kur rasti reikiamą informaciją. Iš to plaukia, kad ištrynus nereikalingus įrašus ir sumažinus registrą, negausite visiškai  jokio sistemos pagreitėjimo. Daugybė tyrinėjimų tik patvirtina šitą faktą.

Problema, kurią gali sukurti registro valymo priemonės, atsiranda tada, kai jie yra per agresyvūs valydami. Ir kadangi tarp šios kategorijos priemonių kūrėjų yra didelė konkurencija, jie žada geresnius rezultatus būdami agresyvesni nei kiti. Šios programos netinkamai ištrina registro raktus ir vertes, tad kai programa eina ieškoti informacijos į registrą, jos ten nebėra.

Geriausias patarimas yra toks:  niekada ir niekur  nenaudoti jokios registro valymo priemonės!

9 mintys apie „Registro valymo priemonės“

 1. Kol dar naudojau Windows, naudojau ir registrų valiklius. Nes jie tikrai padėdavo. Pradedant greitesniu kompiuterio užsikrovimu, baigiant iš niekur nieko prasidėjusių nesąmonių sutvarkymu.

  1. Iš niekur nieko prasidėjusias nesąmones sutvarkyti galima praskenavus antivirusine, spybot ir pan, nes jos pašalina ne tik rastas nepageidaujamas programas bet ir su jomis susijusius nepageidaujamus (nesupainiokit su nereikalingais) registro raktus, kurie beveik visada yra paleisties (startup) zonose. O dėl greitesnio užsikrovimo, paaiškinimas gali būti tik vienas – būna pašalinami būtent tie nepageidaujami paleisties įrašai.
   Dar kalbant apie paleistį, visos man žinomos tvarkingos programos išsinstaliuotos iš paleisties taip pat tvarkingai pašalinamos. Kito paaiškinimo nėra, nes registro failo dydis ar jame esančių įrašų kiekis neįtakoja Windows XP sistemos užsikrovimo greičio. Iš skyrus atvejus (pasikartosiu) kai yra nepageidaujamų įrašų paleistyje.

   1. Virusų pas mane tikrai nebuvo, šitas atkrenta, paleistyje irgi viskas tvarkinga, tiek startupas, tiek servisai buvo prižiūrimi, nereikalingi atjungiami.

    Prasidėjusios nesąmonės buvo ne kokių kenkėjų darbas, o pačių Windows grybo užpjovimas. Šitai aš labai puikiai žinau. Įjungi vieną dieną kompiuterį ir matai, kad kažkas truputį netaip kaip turi būti. Pravalai registrus, perkrauni kompiuterį – ir vėl viskas gerai.

    Ir man tikrai nerūpi, kas ten ir kaip, svarbu, kad po registrų valymo buvo akivaizdžiai matomas pagerėjimas.

    Nors dabar Windows nebenaudoju, tai ir tos problemos nebeįdomios 🙂

   2. Pritariu Velniui, geriau nenaudoti valymo programų, jau geriau būtina išsiaiškinti kurie registrai ką daro it tik tada juos keisti. Registras yra simple duomenų bazė kurioje kartais lieka jau nebenaudojami duomenys, bet kaip ir su visom DB, negali tiesiog imti ir iš kažkurios lentos ištrinti kažkokį duomenį. Taip gali sugadinti ryšius. Betkoks DB administratorius pasakys, jei nori trinti kažką iš DB, o ypač su kažkokia programa mistine, tai pasidaryk „backup”, nes tikrai jo prireiks. Tai tiek 🙂

  2. Rašydamas šitą įrašą rėmiausi tik savo patirtim. Dabar gi, kadangi šis klausimas kažkam užkliuvo, teko paieškoti kitų ekspertų pasisakymų šia tema. Atkirtį duodu tik dėl, to, kad Mantas klaidina šio tinklaraščio lankytojus pateikdamas klaidingą nuomonę be konkrečių įrodymų.
   Taigi daug nesiplėsdamas pateikiu nuorodas:

   Wikipedia: Registry Cleaner

   Marginal performance benefit
   On Windows 9x computers, it is possible that a very large registry could slow down the computer’s startup time. However this is far less of an issue with NT-based operating systems (including Windows XP and Vista) due to a different on-disk structure of the registry, improved memory management and indexing.[8] Slowdown due to registry bloat is thus far less of an issue in modern versions of Windows. More importantly, however, the difference in speed due to the use of a registry cleaner is negligible: rarely do they remove more than a few kilobytes from the total size of the registry. In fact, technology journalist Ed Bott has claimed that no one has ever successfully managed to measure any significant performance increase from the use of a registry cleaner.[9] Even so, there are reviews showing different performance benefits for various registry cleaner products.[10] Any potential user of a registry cleaner must thus balance a probably negligible performance increase against the possibility of system instability. A safer and more measurable approach to registry performance is to defragment the registry files using a Microsoft-supported tool such as PageDefrag.[11]

   Ed Bott’s Windows Expertise

   I did a Google search for “registry cleaner” performance tests, and got more than 25,000 hits. In the first 15 pages, however, there wasn’t a single example of an actual performance test.

   Mark Rusinovich tinklaraščio įrašas – Registry Junk: A Windows Fact of Life – Šitas Mantai, manau tau gerai žinomas ekspertas, sysinternals įrankių autorius.

   1. Nepyk, labai tingiu skaityt angliškus tekstus.
    Tiesiog pasakiau tai, su kuo esu susidūręs. Virusų nėra, programų neinstaliuoji ir vieną dieną ima ir kažkokios smulkios nesąmonės neaišku iš kur atsiranda. Pasileidžiu Wise registry cleaner, aišku, jis suranda kelis šimtus klaidų, kad parodytų, kaip gerai dirba… bet čia ne esmė. Pravalau registrus, perkraunu kompiuterį ir matau, kad problemos nebėra. Tai ir sakau – registrų valymas man padėdavo. Toks ir asmeninės patirties faktas.

    Nesu šitų dalykų žinovas ir nesiruošiu domėtis. Jeigu programa padeda, tai ir sakau, kad padeda. Ir man visiškai neįdomu, ar ta programa kažką ištrynė, ar pataisė, ar dar ką padarė.

 2. Geras įrašas, vistik palaikau Manto poziciją. Sutinku, kad į registrą lyst pavojinga. Sutinku, kad reikia pasidaryt atsarginę kopiją. Nesutinku kad registro valymas nereikšmingas ir nepastebimas. Jei OS senai diegta, o vartotojas dažnai diegia ir trina įvairias programas registras prisipildo šiukšlių. Jį pravalius + defragmentavus pasijaučia spartesnis, sklandesnis kompiuterio darbas.

 3. Sysinternals specialistas – tai tik firmos specialistas, kažin, ar jis viešai gali sakyti savo nuomonę 😀
  Ir kuo daugiau jis uždirba, tuo mažiau gali kalbėti 😀
  Tikrai – registrų šluotos gali užkirsti windozes galutinai, įsitikinta praktikoje.
  Tikrai – po registrų valymo klaidų sumažėja, sistema kraunasi greičiau.
  Beje – registrų šluotos turi ir gerų įrankių, pavyzdžiui rodo visų programų nustatymų raktus. Labai įdomu rasti ten seniausiai išinstaliuotų programų… 😀 Tada tereikia įrašyti tą šmėklos vardą į paiešką ir paskui vienu ypu išvalyti 😉
  O remtis testais – nesolidu, matom garsių vardų programų testus, automobilių testus, vaistų testus, …

Komentarai uždrausti.