Kompiuterio valymas – pirmieji žingsniai

Viena dažniausių problemų – kompiuterio sulėtėjimas po tam tikro laiko. Ką tik sutvarkytas kompiuteris veikia puikiai, tačiau laikui bėgant pastebimai sulėtėja. Pagrindinės priežastys yra susikaupę laikini failai, disko fragmentacija ir įvairios nepageidaujamos programėlės, kurios susikaupia dažnam aktyviam interneto naudotojui. Šių problemų sprendimas – periodinė kompiuterio profilaktika. Čia pasidalinsiu savo metodais.

Taigi dar kartą pabrėšiu pagrindines priežastis:

 • susikaupę laikini failai;
 • nepageidaujamos programos ir slapukai;
 • disko fragmentacija;

Ne veltui sąrašą sudėliojau būtent tokiu eiliškumu. Profilaktiką atliksime taip pat tokia pat tvarka ir vėliau pamatysite kodėl.

Laikinų failų trynimas

Kas yra laikini failai? Pagrindiniai laikini failai yra tie, kurie kaupiasi jums naršant internete. Jie laikomi kataloge „c:\Documents and Settings\[vartotojo vardas]\Local Settings\Temporary Internet Files“. Tai yra Jūsų lankytų interneto svetainių failai, dažniausiai paveiksliukai, flash, sausaniukai ir kt. Jie ten kaupiasi tam, kad antrą kartą apsilankius toje pačioje svetainėj, ji kuo mažiau siųstų informacijos į kompiuterį, ir taip ji užkraunama greičiau. Tačiau per ilgą laiką, svetainių paveiksliukai keičiasi, sausaniukai taip pat. Nors pastariesiems turėtų būti nustatomas atitinkamas galiojimas, kad jie vėliau pasišalintų, taip daro retas svetainės administratorius. Taigi tame kataloge pradeda kauptis failai, kurie nebebus daugiau naudojami. O kai kurias svetaines aplankote vos vieną kartą.

Dar viena vieta kur kaupiasi failai yra „c:\Documents and Settings\[vartotojo vardas]\Local Settings\Temp“. Čia yra kiek kitokio tipo failai. Dažniausiai tai laikinos bylos, kurios ten laikinai įrašomos kai įdiegiate kokią nors programą. Tarkim atsisiunčiate programą, o ji tam kad jos apimtis siunčiantis būtų mažesnė būna suspausta tam tikrom priemonėm ir pradėjus diegimą failus išskleidžia į minėtą katalogą. Baigus įdiegimą, ne visada iš ten pašalinama. Taigi po kurio laiko ten susidaro taip pat nemažas kiekis failų.

Pirmasis katalogas ir jame susikaupę failai gana stipriai įtakoja Internet Explorer naršyklės spartą. O pastarasis daugiau įtakoja tik disko talpą ir jo fragmentaciją. Taigi šiuos katalogus reikia periodiškai išvalyti. Iš jų galite drąsiai trinti viską kas ten yra. Jei kuris failas nesitrina, nes yra naudojamas, jį praleiskite. PASTABA: laikinuose interneto failuose taip pat laikomi slaptažodžių atsiminimo slapukai, tad jei kur nors interneto svetainėj esate uždėję varnelę „Atsiminti mane“ greičiausiai, jums tą varnelę teks uždėti dar kartą ir prisiminti slaptažodį.

Jei naudojate kitą naršyklę vietoj Internet Explorer, turite žinoti, kad dauguma kitų naršyklių turi savo laikinuosius katalogus, kurie slepiasi specifinėse vietose. Tad jų paieška, kai kuriems vartotojams gali būti problematiška, o ir trynimas kas kart iš kelių katalogų atrodys nepatrauklus.

Šiuo atveju laikinų failų trynimui rekomenduoju nemokamą programą „CCleaner“ (Computer Cleaner – kompiuterio valymo priemonė). Ją atsisiųsite iš http://www.ccleaner.com/. Įdiegdami nuimkite varnelę nuo „Įdiegti Yahoo įrankius“, kad išvengtumėt nepageidaujamos programos. Šios programos pagalba ištrinsite ne tik mano minėtus laikinus failus, bet ir interneto naršymo istoriją, nesenus explorer objektus, neseniai naudotas URL nuorodas, laikinus ir daug kitų nereikalingų failų. Ir žinoma patys galite pasirinkti ką trinti o ką pasilaikyti.

ccleaner

Nepageidaujamos programos ir slapukai

Šios programos ir slapukai dažniausiai kaupiasi neatsargiai naršant internete. Spaudžiant ant visų iššokusių langų „Yes“ ir „OK“ prieš tai nesigilinant ką jos praneša. Kai kurios tokios programos įsidiegia vartotojui netgi to nežinant. Antivirusinės programos ne visada pašalina jas, tačiau periodinis praskenavimas antivirusine programa taip pat būtinas. O po to nepageidaujamiems dalykams valyti rekomenduoju Spybot programą iš http://www.safer-networking.org/. Atsiųskite ją, būtinai atnaujinkite ir pilnai praskenuokite. Rastas problemas pataisykite.

spybot-search-destroy

Disko defragmentavimas

Diskas tampa fragmentuotas dėl paprastos priežasties: failų įrašymo ir trynimo. Įrašytas failas užima tam tikrą disko vietą. Tarkim įrašote tris dainas vieną po kitos, kurios užima po 5 MB vietos. Iš viso bus 15 MB. Po to pirmąją ištrinate ir taip atsilaisvina 5 MB vietos. Toliau įrašote kitą kokį nors failą kuris yra didesnis nei 5 MB, tad dalis to failo užims atsilaisvinusius 5 MB, o likusi dalis bus įrašyti kitoje disko vietoje. Taip po ilgo laiko dauguma failų tampa fragmentuoti. Jų nuskaitymo laikas pailgėja, nes reikia surankioti visas jų dalis. Taigi disko defragmentavimas surankioja tas dalis ir „suklijuoja“ taip, kad nuskaitant nebereiktų „rankioti“.

Defragmentavimą paleisti yra labai paprasta: paspaudžiate dešiniu pelės klavišu ant „My Computer“ ir pasirenkate „Manage“. Atsiradusiame lange pasirenkate „Disk Derfragmenter“, pasirenkate diską kurį norite defragmentuoti ir spaudžiate „Defragment“. Priklausomai nuo laisvos vietos kiekio ir fragmentacijos lygio tai gali užtrukti gana ilgai.

defragment

Pabaigos nuostatos

Visi čia paminėti būdai yra laiko patikrinti ir yra efektyvūs. Jei po šių veiksmų jums dar kyla problemų, reikia gilintis toliau ir ieškoti problemų kitur. Pagrindinis dalykas ko labai rimtai nerekomenduoju – tai naudoti visokius „Registry optimizer“, „PC booster“, „Registry mechanic“ ir kitas panašaus pobūdžio programas. Nebent esate tikrai įsitikinęs, kad pasieksite tai ką norite. Iš savo patirties žinau, kad tokio tipo programos dažnai negrįžtamai sugadina kompiuterio operacinę sistemą ir tai beveik visada baigiasi jos įdiegimu iš naujo.

Taip pat minėjau, kad paaiškinsiu kodėl toks eiliškumas. Viskas labai paprasta: išvalius laikinus failus, Spybot ir Antivirusinės skenavimas pastebimai sutrumpėja. O kai laikinų failų valymas, bei nepageidaujamų dalykų trynimas praeina, defragmentavimo metu bus mažiau failų, kas vėlgi sutrumpins veiksmo trukmę.

31 mintis apie „Kompiuterio valymas – pirmieji žingsniai“

 1. parsisiunciau CCleaner programele, taciau ja paleidus ji po keletos sekundziu issijungia, tad norejau paklausti, kame beda?..

  1. Sveiki. Kartais įvairios kenkėjiškos programos blokuoja arba iškart išjungia tokias valymo programas ir antivirusines. Pabandykite prieš tai praskenuoti su Antivirusine ir su Spybot, O tada vėl bandykite CCleaner.

 2. Tai su kuo ta registra tada valyti ir tvarkiti, jame juk kaupiasi isinstaluotu programu ir kiti dalykai, o tai irgi neinauda. Taip regystri mechanik isintaluotu programu keliu ir nustatymu dazniausiai nepasalina viska tenka daryti paciam, bet pasalina kitas klaidas kurias paciam surasti sunkoka, pripazystu, kad RM nera tobulas. Ir dar ira viena sauni programa kuri puikiai isinstaluoja programas is kompiuterio isvalo registo failus, nuorodas visas, programu folderius, dazniausiai beveik viska tai ,,Your Uninstaller“ ira ir kitu programu, bet jin man veikia geriausiai. Defregmantacijai puikiai veikianti programa ira ,,Ultimate Defrag“ o geriau uz ja veikia O&O Defrag Server Edition, bet jin brangiai kainuoja, o pigesne ,,O&O Defrag professional“ ir dar saunus jos dalykas yra tas kad jin tau tvarkant failus, trinant ir kelliant stengiasi juos paskirstiti taip kad butu kuo mazesnis diko defragmantacijos lygis todel diskas ilgesni laika isilaiko svarus. Tikrai labai geras ir isamus straipsniukas.

  1. Prie defragmentavimo galiu paminėti porą nemokamų programų, kurias galit išbandyti: defraggler, ultradefrag ir pan. Arba mokamas, tokias kaip Diskeeper ir jau jūsų minėtas.
   Šiaip rašydamas straipsnius stengiuosi neminėti jokių vardų, nebent žinau, kad be jų sunkoka bus apsieiti. Taigi.

 3. sveiki! kas gali būti, jei kompiuterio cpu šokinėja, nors jis nieko „neveikia“? visokie pravalymai nebepadeda. ar įmanoma dar ką nors padaryti neperinstaliuojant sistemos? konkrečiu atveju windows xp. ačiū.

 4. Sveiki, norejau paklaust ar programa SpyBot nera antivirusine? Siuo metu idiegta Avast antivirusine, ar galiu su Spybot pravalyti kompa?

 5. Sveiki! Gal galit patarti, kaip elgtis tokioj situacijoj, kai kompiuterinis tinklas išeina per viena išorinį IP, o tas IP papuolė į tarptautinių antispaminių tarnybų juoduosius sąrašus (tokių kaip xbl.spamhaus.org, b.barracudacentral.org ir kt.) ir dabar į kai kurias įmones nebenueina laiškai. Specialiai SPAM’as siuntinėjamas nebuvo, tai kaip suprantu tikriausiai užkrėstas kažkuris kompas tinkle? Su kokiom programom šiuo atveju būtų geriausia pravalyti kompus ir kaip ateityje apsisaugoti nuo tokių dalykų? Kažką skaičiau, kad čia turėtų padėti ugniasienė, vien antivirusinės neužtenka, jei taip, tai kokia reikėtų naudoti ir kaip konfigūruoti? Ačiū!

  1. Vienas iš būdų, kaip išorinis IP papuola į block sąrašus, tai kai tinklo kompiuteris(iai) užsikrečia SPAM-Sending trojanais. Jie generuoja daug prisijungimų per 25 port į daug skirtingų smtp serverių.
   Ugniasiene gali padėti, tačiau ją reikia sukonfigūruoti taip, kad blokuotų 25 port visiems tinklo kompiuteriams išskyrus pašto serverį.
   Taip pat su geru routeriu arba ugniasiene galite identifikuoti tinklo kompiuterius, kurie duotu momentu generuoja daug prisijungimų prie įvairių smtp serveriu per 25 portą.

 6. Sveiki, norejau pasiteirauti ka daryti jai ijungus tam tikrus failus pvz dead rising 2 sukurta tuscia folderi jis isniekur nieko issijungia ?

 7. Sveiki, zaidziant zaidimus kas minute pradeda lagint ir stringa koki 5 sekundes, windowsus perrasiau bet nepadeda, mano pc senas, bet gal sakau cia kas nors padetu ?

  1. Jei PC senas, o video korta naujesn4, įsitikinkite ar video kortai užtenka maitinimo bloko galios.
   Gamintojo puslapyje susiradus modelį, jo specifikacijose rašo kokia minimali galia turi būti maitblokio.

   Taip pat gali video kortos perkaitimo problema. Gal dulkes reiktų išpūsti suspaustu oru?

 8. Parsisiunčiau CCeaner programą, bet bijau trinti aptiktus failus, kad neištrinčiau reikalingų.

  1. CCleaner netrina reikalingų.
   Nebent galit atkreipti dėmesį į sudėtas varneles.
   Na gal iš potencialiai reikalingų, pagal nutylėjimą CCleaner ištrina interneto naršymo istoriją, paskutines naudotas interneto nuorodas, išsaugotus slaptažodžius, šiukšliadėžę. Nuėmus atitinkamas varneles, ši informacija išliks. Tačiau tai priklauso tik nuo Jūsų.

   Visa kita galima drąsiai trinti, ten bus tik laikini failai.

 9. Sveiki, ačiū jum už visą informaciją. Pateiktas programas atsisiunčiau, bet turiu ir savo iki šiol naudojamų. Perskaitęs, kad bet kokios programos gali pakenkti kompiuteriui truputį išsigandau, tad norėčiau pasiteiraut ar šios programos nėra iš tų: Advanced SystemCare, IObit Malware Fighter, Smart Defrag.

 10. Sveikas, norejau paklausti kas galetu buti jog ijungiant pc ,kai atsiranda zodis welcome ir kompas tada kaip kraunasi apie 20-40s net ekranas uztemsta ir siap yra daug procesu virs 80..

Komentarai uždrausti.