Kompiuterio valymas – pirmieji žingsniai

Viena dažniausių problemų – kompiuterio sulėtėjimas po tam tikro laiko. Ką tik sutvarkytas kompiuteris veikia puikiai, tačiau laikui bėgant pastebimai sulėtėja. Pagrindinės priežastys yra susikaupę laikini failai, disko fragmentacija ir įvairios nepageidaujamos programėlės, kurios susikaupia dažnam aktyviam interneto naudotojui. Šių problemų sprendimas – periodinė kompiuterio profilaktika. Čia pasidalinsiu savo metodais.

Taigi dar kartą pabrėšiu pagrindines priežastis:

  • susikaupę laikini failai;
  • nepageidaujamos programos ir slapukai;
  • disko fragmentacija;

Ne veltui sąrašą sudėliojau būtent tokiu eiliškumu. Profilaktiką atliksime taip pat tokia pat tvarka ir vėliau pamatysite kodėl.

Laikinų failų trynimas

Kas yra laikini failai? Pagrindiniai laikini failai yra tie, kurie kaupiasi jums naršant internete. Jie laikomi kataloge „c:\Documents and Settings\[vartotojo vardas]\Local Settings\Temporary Internet Files”. Tai yra Jūsų lankytų interneto svetainių failai, dažniausiai paveiksliukai, flash, sausaniukai ir kt. Jie ten kaupiasi tam, kad antrą kartą apsilankius toje pačioje svetainėj, ji kuo mažiau siųstų informacijos į kompiuterį, ir taip ji užkraunama greičiau. Tačiau per ilgą laiką, svetainių paveiksliukai keičiasi, sausaniukai taip pat. Nors pastariesiems turėtų būti nustatomas atitinkamas galiojimas, kad jie vėliau pasišalintų, taip daro retas svetainės administratorius. Taigi tame kataloge pradeda kauptis failai, kurie nebebus daugiau naudojami. O kai kurias svetaines aplankote vos vieną kartą.

Dar viena vieta kur kaupiasi failai yra „c:\Documents and Settings\[vartotojo vardas]\Local Settings\Temp”. Čia yra kiek kitokio tipo failai. Dažniausiai tai laikinos bylos, kurios ten laikinai įrašomos kai įdiegiate kokią nors programą. Tarkim atsisiunčiate programą, o ji tam kad jos apimtis siunčiantis būtų mažesnė būna suspausta tam tikrom priemonėm ir pradėjus diegimą failus išskleidžia į minėtą katalogą. Baigus įdiegimą, ne visada iš ten pašalinama. Taigi po kurio laiko ten susidaro taip pat nemažas kiekis failų.

Pirmasis katalogas ir jame susikaupę failai gana stipriai įtakoja Internet Explorer naršyklės spartą. O pastarasis daugiau įtakoja tik disko talpą ir jo fragmentaciją. Taigi šiuos katalogus reikia periodiškai išvalyti. Iš jų galite drąsiai trinti viską kas ten yra. Jei kuris failas nesitrina, nes yra naudojamas, jį praleiskite. PASTABA: laikinuose interneto failuose taip pat laikomi slaptažodžių atsiminimo slapukai, tad jei kur nors interneto svetainėj esate uždėję varnelę „Atsiminti mane” greičiausiai, jums tą varnelę teks uždėti dar kartą ir prisiminti slaptažodį.

Jei naudojate kitą naršyklę vietoj Internet Explorer, turite žinoti, kad dauguma kitų naršyklių turi savo laikinuosius katalogus, kurie slepiasi specifinėse vietose. Tad jų paieška, kai kuriems vartotojams gali būti problematiška, o ir trynimas kas kart iš kelių katalogų atrodys nepatrauklus.

Šiuo atveju laikinų failų trynimui rekomenduoju nemokamą programą „CCleaner” (Computer Cleaner – kompiuterio valymo priemonė). Ją atsisiųsite iš http://www.ccleaner.com/. Įdiegdami nuimkite varnelę nuo „Įdiegti Yahoo įrankius”, kad išvengtumėt nepageidaujamos programos. Šios programos pagalba ištrinsite ne tik mano minėtus laikinus failus, bet ir interneto naršymo istoriją, nesenus explorer objektus, neseniai naudotas URL nuorodas, laikinus ir daug kitų nereikalingų failų. Ir žinoma patys galite pasirinkti ką trinti o ką pasilaikyti.

ccleaner

Nepageidaujamos programos ir slapukai

Šios programos ir slapukai dažniausiai kaupiasi neatsargiai naršant internete. Spaudžiant ant visų iššokusių langų „Yes” ir „OK” prieš tai nesigilinant ką jos praneša. Kai kurios tokios programos įsidiegia vartotojui netgi to nežinant. Antivirusinės programos ne visada pašalina jas, tačiau periodinis praskenavimas antivirusine programa taip pat būtinas. O po to nepageidaujamiems dalykams valyti rekomenduoju Spybot programą iš http://www.safer-networking.org/. Atsiųskite ją, būtinai atnaujinkite ir pilnai praskenuokite. Rastas problemas pataisykite.

spybot-search-destroy

Disko defragmentavimas

Diskas tampa fragmentuotas dėl paprastos priežasties: failų įrašymo ir trynimo. Įrašytas failas užima tam tikrą disko vietą. Tarkim įrašote tris dainas vieną po kitos, kurios užima po 5 MB vietos. Iš viso bus 15 MB. Po to pirmąją ištrinate ir taip atsilaisvina 5 MB vietos. Toliau įrašote kitą kokį nors failą kuris yra didesnis nei 5 MB, tad dalis to failo užims atsilaisvinusius 5 MB, o likusi dalis bus įrašyti kitoje disko vietoje. Taip po ilgo laiko dauguma failų tampa fragmentuoti. Jų nuskaitymo laikas pailgėja, nes reikia surankioti visas jų dalis. Taigi disko defragmentavimas surankioja tas dalis ir „suklijuoja” taip, kad nuskaitant nebereiktų „rankioti”.

Defragmentavimą paleisti yra labai paprasta: paspaudžiate dešiniu pelės klavišu ant „My Computer” ir pasirenkate „Manage”. Atsiradusiame lange pasirenkate „Disk Derfragmenter”, pasirenkate diską kurį norite defragmentuoti ir spaudžiate „Defragment”. Priklausomai nuo laisvos vietos kiekio ir fragmentacijos lygio tai gali užtrukti gana ilgai.

defragment

Pabaigos nuostatos

Visi čia paminėti būdai yra laiko patikrinti ir yra efektyvūs. Jei po šių veiksmų jums dar kyla problemų, reikia gilintis toliau ir ieškoti problemų kitur. Pagrindinis dalykas ko labai rimtai nerekomenduoju – tai naudoti visokius „Registry optimizer”, „PC booster”, „Registry mechanic” ir kitas panašaus pobūdžio programas. Nebent esate tikrai įsitikinęs, kad pasieksite tai ką norite. Iš savo patirties žinau, kad tokio tipo programos dažnai negrįžtamai sugadina kompiuterio operacinę sistemą ir tai beveik visada baigiasi jos įdiegimu iš naujo.

Taip pat minėjau, kad paaiškinsiu kodėl toks eiliškumas. Viskas labai paprasta: išvalius laikinus failus, Spybot ir Antivirusinės skenavimas pastebimai sutrumpėja. O kai laikinų failų valymas, bei nepageidaujamų dalykų trynimas praeina, defragmentavimo metu bus mažiau failų, kas vėlgi sutrumpins veiksmo trukmę.

31 mintis apie „Kompiuterio valymas – pirmieji žingsniai“

  1. sveiki as bandau instaliuti spy bot bet nerandu kur instaliuoti free version ten tiek pasirinkimo tai kuri instaliuoti ?

  2. sveiki,noreciau paklausti kaip is PC pasalinti „firstsputnik” kuris neleidzia pagrindine paieska pasirinkti „google”,ir vis perkelia y mail.ru,niekaip neina jo iskrapstyti,su spyhunter jy randa,bet jy istrynus,jis vistiek atsiranda,bandziau registre jy istrinti,nepadeda,gal galetumet padeti,aciu

    1. Per google paieškokit „Remove firstsputnik” ir rasite bent kelis, spacialiai šitam brudui valyti skirtus straipsnius.

  3. nepadeda,ne viena jau meginau,o butent kaip pasalinti is win 10 nelabai yra

Komentarai uždrausti.