Kaip susikurti interneto svetainę – 1 dalis: Nuo ko pradėti?

Tikriausiai ne vienam iš skaitytojų yra kilusi mintis susikurti svetainę. Tačiau iš karto iškyla keli klausimai:

  • Ko reikia, norint įkurti svetainę?
  • Kiek man tai kainuos?
  • Nuo ko pradėti?

Čia pradėsiu straipsnių seriją, kurioje, nors ir paviršutiniškai, tačiau vis tik aprašysiu atsakymus į minėtus klausimus.

Pirma, turiu pabrėžti, kad kalbėsiu daugiau apie asmenines svetaines, o ne skirtas verslui. Nors paprastos svetainės puikiausiai gali tarnauti ir jam.

Taigi pirmas klausimas: „Ko reikia, norint įkurti svetainę?”. Žinoma svarbiausias dalykas yra interneto vardas. Susigalvokite savo unikalų, patarčiau – trumpą ir lengvai įsimenamą, interneto adresą (pavadinimą). Šis adresas dar yra vadinamas domenu. Tada reikėtų įsitikinti, ar Jūsų pasirinktas adresas yra laisvas. Tai padaryti galima keliais būdais.

Pirma, galite pabandyti apsilankyti savo sugalvotu adresu, taip patikrinsite ar jau egzistuoja kokia nors svetainė tokiu pavadinimu. Tačiau tai kad svetainė nėra sukurta, nereiškia kad domenas laisvas. Jis gali būti nupirktas, tačiau svetainė dar nesukurta. Jei Jūsų domenas yra su .lt galūne, geriausias būdas patikrinti ar jis laisvas yra šis .lt domenų registras: http://www.domreg.lt/whois. Čia įveskite savo sugalvotą adresą, ir patikrinkite ar jis laisvas. Jei domenas neužimtas, jį galite įsigyti. Jei galūnė yra kitokia nei .lt, tuomet naudokite kitus „whois” įrankius internete, vienas tokių: http://whois.domaintools.com/.

Pagrindinis lt domenų pardavėjas ir yra www.domreg.lt, .LT domeno registras. Tačiau iš savo patirties galiu pasakyti, kad bus daug paprasčiau, jei domeną įsigysite ten, kur planuojate įsigyti ir svetainės talpinimą (hosting). Taip sąskaita bus viena o ne atskiros. Domenai parduodami ne visam laikui, o tik 1 metams. Pasibaigus šiam laikotarpiui jį būtina pratęsti. Pratęsiama taip pat 1 metams.

Šiai dienai galiojančios .lt domenų kainos yra 25 Lt + PVM už įsigijimą pirmiems metams. Ir 30 Lt + PVM kainuoja pratęsimas. Žinoma, internetinių paslaugų tiekėjai (IPT) vykdo įvairias akcijas, ir būna kad domeną galite gauti už pusę kainos arba visai nemokamai (su papildomom sąlygom žinoma).

Reikia paminėti, kad domenas nėra tik interneto adresas, tai taip pat ir elektroninio pašto adreso dalis. Pavyzdžiui, įsigijęs adresą www.ismokpats.lt, taip pat galiu kurti ir naudoti tokius pašto adresus, kaip info@ismokpats.lt, mano.vardas@ismokpats.lt ir taip toliau.

Domenas, tai tik pirmoji atsakymo į klausimą „Ko reikia, norint įkurti svetainę?” dalis. Kita, paprastai gerokai brangesnė dalis,  yra svetainės talpinimo planas  (hostingas). Įmonių, siūlančių hostingą, žinoma, yra nemažai, ir jų siūlomos paslaugos bei kainos skiriasi. Apie pačius svetainių talpinimo planus ir jų savybes kalbėsiu kitame įraše, čia pasakysiu tik tai, kad rinkdamiesi svetainių talpinimo planą, nesumaišykite šios paslaugos su VDS serveriais, serverių nuoma ar debesijos paslaugomis. Pastarosios yra labai brangus malonumas. Svetainės talpinimo paslaugos šiai dienai kainuoja apie 10-20 Lt + PVM per mėnesį, priklausomai nuo tiekėjo ir paslaugų plano.

Trečias dalykas ko reikia, tai turinio valdymo sistema (TVS). Plačiau apie jas taip pat rašysiu atskirame įraše. Yra daug mokamų TVS, tačiau kuriant asmeninę svetainę, visiškai pakanka nemokamos. Nemokamų sistemų taip pat pilnas internetas.

Taigi trys pagrindiniai dalykai ko reikia, norint įsikurti savo svetainę, yra šie:

  • Interneto adresas (domenas)
  • Svetainės talpinimo paslauga (hostingas)
  • Turinio valdymo sistema (TVS)

Plačiau apie kiekvieną iš jų, kituose įrašuose. Sekite naujienas.

2 mintys apie „Kaip susikurti interneto svetainę – 1 dalis: Nuo ko pradėti?“

Komentarai uždrausti.